• Články »
  • Češi považují půjčky za přirozenou součást života

Češi považují půjčky za přirozenou součást života

Vzít si půjčku, nebo zboží na splátky, je stále velkým rizikem. V průzkumu veřejného mínění to uvedlo více než 87 procent občanů. Zároveň zhruba stejný počet lidí (85 procent) uvedl to, že pořizovat si řadu věcí na dluh je v dnešním světě normální a běžné.

Kolik máme půjčeno?

Podívejme se nejprve na to, jak jsou na tom Češi z hlediska půjčování konkrétních částek. Aktuálně je jenom u bank rozpůjčována suma ve výši 1 329 miliard korun. Celých 418,7 miliard přitom bylo půjčeno jenom v loňském roce, tedy v roce 2015. Pokud danou sumu porovnáme s rokem 2014, je to nárůst půjčených peněz o celých 19,3 procent. Zároveň je třeba říci, že lidé si nejčastěji půjčují na své bydlení. Celkem bylo právě do této oblasti půjčeno celých 294,8 miliard korun. To je oproti roku 2014 nárůst o 22,8 procenta.

Ideální stav? Mít půjčku a zároveň finanční rezervu

Důvodem, proč si lidé berou půjčky je hlavně to, že nejsou schopni v současném světě našetřit potřebné finanční prostředky. Výše průměrného platu je stále poměrně nízká, a to v porovnání s tím, kolik dnes stojí kvalitnější auto, nebo byt či dům. Je tedy jasné, že jeho koupě je mnohem dosažitelnější s úvěrem. Jinak by bylo třeba na koupi čekat i desítky let.
Pokud už lidí spoří, tak hlavně v souvislosti se svým důchodem. Tedy nejlépe na své stáří. Ideální stav by však měl být takový, kdy nejenom splácíme náš úvěr, ale vytváříme i finanční rezervy. Ty nám pomohou jednoduše překonat krizové období.

Lidé reagují na trendy v ekonomice

Analytici se shodují na tom, že mnoho lidí v současné době reaguje na trendy v ekonomice. S tím souvisí samozřejmě i půjčka, jelikož jedním z trendů je i snižování úroků. Pokud k tomu přidáme i celkově nízkou cenu nemovitostí, je důvod meziročního nárůstů úvěrů jasný.

Mnozí lidé reagují na trendy v ekonomice i tím, že se snaží více spořit a ukládat peníze. Ke konci roku 2015 měli lidé v bankách uloženo více než 1 881,5 miliardy korun. Většinu na netermínovaných vkladech. Pokud porovnáme danou hodnotu meziročně, je v porovnání s rokem 2014 vyšší o zhruba 5,5 procenta. Samotný objem vkladů na termínovaných vkladech přitom meziročně klesl – lidé zkrátka chtějí dostupnou hotovost.

Půjčka? Jedině ta, kterou si promyslíme

Důležité je řešit jakoukoliv situaci s rozumem. Většina nečekaných výdajů totiž může být eliminována naspořenými prostředky. Pokud už je nutná půjčka, je k ní třeba přistupovat s rozumem. Bohužel situace, jako ztráta zaměstnání, těhotenství, ale i hazard, drogy či alkoholismus jsou mnohdy důvodem, kdy vznikají finanční problémy a rozumná analýza situace jde stranou.

Rizikem neuváženého zadlužování je ale i psychologický efekt – pokud lidé v našem okolí investují do aut či bytů, chceme je napodobit. I to je jeden z důvodů, který může vést k finančním problémům, který půjčky způsobí.

Češi považují půjčky za přirozenou součást života 5.00/5 (100.00%) 4 votes

Publikováno: 15. March, 2016

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: