• Články »
  • Češi si půjčují o 106, ale podmínky úvěru je nezajímají

Češi si půjčují o 106, ale podmínky úvěru je nezajímají

Půjčujeme si nevýhodně a laxně

Pokud pro Čechy něco skutečně není cizí, tak to jsou úvěry. Právě na toto téma realizovala v poslední době průzkum Raiffeisen stavební pořitelna, a došla k velice zajímavým zjištěním. To první se rozhodně týká toho, že celé tři čtvrtiny české populace již alespoň jeden úvěr v minulosti měli. Většina z nich ho navíc měla v posledních pěti letech, a tak se logicky dá očekávat i to, že to nebyl jejich první. Naopak pouhých 27,5 procent lidí si půjčku ještě nikdy v životě nevzalo.

Podmínky úvěru nás často nezajímají

Podmínky úvěru nás často nezajímají

Podmínky? Většinou nezajímají

Velmi alarmující na samotném stavu je rozhodně fakt, že většina z těch, kteří si úvěr v minulosti vzali, nečetla vůbec jeho podmínky. V tomto směru lidé zkrátka spoléhají na férovost poskytovatelů. I proto se pravděpodobně více svěřují do rukou bankám, ke kterým míří až 52 procent lidí. A to jak pro běžný úvěr, tak i pro kontokorent, nebo pro úvěr od stavební spořitelny. To jsou ty nejčastější bankovní varianty.

Co však z průzkumu také vyplynulo, to není jenom fakt, že lidé neznají podmínky svého úvěru, ale i fakt, že téměř vůbec neporovnávají jednotlivé nabídky, a míří nejčastěji k té bance, u které mají účet, nebo se kterou již mají zkušenost. Tomu odpovídá i to, že pouze 12% lidí svůj úvěr někdy refinancovalo – tedy že ho přeneslo jinam.

Často nevědí ani konkrétní úrokové sazby

Nejsou to však pouze úvěrové podmínky jako takové, o které se lidé nezajímají. Velmi často si totiž nepamatují ani konkrétní úrokové sazby, které se na ten jejich vztahují. Příkladem mohou být úvěry spojené s bydlením, u kterých si konkrétní procento pamatuje pouze třetina dotázaných. V případě dotazů na délku úvěru dokázalo správně odpovědět 39 % dotázaných. Co je však zajímavé, že většina lidí si pamatuje výši své splátky, jelikož tu správně uvedlo 65 procent dotázaných. Naopak RPSN skončilo na čtyřech procentech.

Ještě o něco horší situace poté panovala v oblasti úvěrů na rekonstrukci bydlení. Zde výši úroku znalo pouze 17 procent respondentů. Naopak délku úvěru znalo v případě této půjčky více lidí, a to konkrétně 48 procent. Podíváme-li se i na odpovědi ohledně výše splátky a RPSN, zde byly odpovědi velmi podobné těm předchozím, konkrétně 66 % a 7 %.

I přes nespokojenost zůstávají

S tím, že lidé málokdy čtou konkrétní podmínky a aktivně zjišťují situaci na trhu, souvisí i fakt, že 43 procent z nich není se svým úvěrem spokojeno. Přesto ale tuto nespokojenost nechce třetina z nich žádným způsobem řešit, čemuž odpovídá třeba nevyužívaná možnost refinancování, nebo převodu k jiné bance.

A na co si lidé vlastně nejčastěji půjčují? Primárně jsou to úvěry spojené s jejich nemovitostmi, nebo s nutností pořízení vlastního bydlení. Dále už to jsou standardní spotřebitelské úvěry, ale velmi často i půjčky formou kontokorentu, které mají za cíl pokrýt případné finanční výkyvy z hlediska hospodaření domácnosti.

Ohodnoťe tento příspěvek

Publikováno: 15. October, 2014

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: