Co je to lichva?

Publikováno: 4. August, 2014

Lichva je termín, který znali už antičtí finančníci. Už tehdy proti tomuto nešvaru existovaly zákony, které se nicméně často obcházely. Ve středověku platilo, že křesťan (alespoň oficiálně) nesmí brát úroky z půjček. To se běžně řešilo tak, že do knihy se uváděla až splacená částka, takže určitý prostor pro úrokovou míru tu určitě byl.

V současnosti je však tématika lichvy poměrně složitá. Proč? Tuzemská právní norma nekodifikuje, co to vlastně lichva je – označení je to spíše lidové a používá se u takových bankovních či nebankovních společností, které mají nezvykle vysoké úroky. Je jasné, že krátkodobý úvěr s RPSN přesahujícím čtyři sta procent je poněkud neslušný, ale pokud si firma nabízející takovou půjčku svého zákazníka najde, je podle českých zákonů vše v naprostém pořádku.

Lichva je a bude

Lichva je sice poněkud nežádoucí společenský jev, který do takzvané slušné společnosti nepatří, ale pokud se někdo konkrétní nachytá a neprokáže se, že by byl ve stavu zvláštního hnutí mysli, případný soudní proces pak nemá obecně příliš velkou šanci na úspěch. Navíc, soudní poplatky jsou velmi vysoké a každý si to jistě rozmyslí.

V současné době je boj proti lichvě omezený, ale pokud už jste takovou smlouvu jednou uzavřeli, je možné ji přezkoumat pomoci nezávislých finančních arbitrů. Jejich služba je zdarma a navíc je poskytována na tuzemské úřednické poměry relativně rychle, stačí se jen ozvat.

Na západě je maximální úrok 15%

Na západě Evropy je maximální hranice úrokové míry u úvěrů stanovena na patnáct procent. Je sice pravdou, že před pár lety se v naší sněmovně jednalo o stanovení podobné hranice, jednání se ale odročilo. Definici lichvy mírně poupravil nový občanský zákoník z letošního roku, ale praktický dopad to mít zřejmě nebude.

Konkrétní příklad? Půjčíte si sto tisíc korun a současně podepíšete úrokovou sazbu ve výši sedmdesáti a více procent ročně.

Ohodnoťe tento příspěvek

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: