Co je to lichva?

Lichva je termín, který znali už antičtí finančníci. Už tehdy proti tomuto nešvaru existovaly zákony, které se nicméně často obcházely. Ve středověku platilo, že křesťan (alespoň oficiálně) nesmí brát úroky z půjček. To se běžně řešilo tak, že do knihy se uváděla až splacená částka, takže určitý prostor pro úrokovou míru tu určitě byl.

V současnosti je však tématika lichvy poměrně složitá. Proč? Tuzemská právní norma nekodifikuje, co to vlastně lichva je – označení je to spíše lidové a používá se u takových bankovních či nebankovních společností, které mají nezvykle vysoké úroky. Je jasné, že krátkodobý úvěr s RPSN přesahujícím čtyři sta procent je poněkud neslušný, ale pokud si firma nabízející takovou půjčku svého zákazníka najde, je podle českých zákonů vše v naprostém pořádku.

Lichva je a bude

Lichva je sice poněkud nežádoucí společenský jev, který do takzvané slušné společnosti nepatří, ale pokud se někdo konkrétní nachytá a neprokáže se, že by byl ve stavu zvláštního hnutí mysli, případný soudní proces pak nemá obecně příliš velkou šanci na úspěch. Navíc, soudní poplatky jsou velmi vysoké a každý si to jistě rozmyslí.

V současné době je boj proti lichvě omezený, ale pokud už jste takovou smlouvu jednou uzavřeli, je možné ji přezkoumat pomoci nezávislých finančních arbitrů. Jejich služba je zdarma a navíc je poskytována na tuzemské úřednické poměry relativně rychle, stačí se jen ozvat.

Na západě je maximální úrok 15%

Na západě Evropy je maximální hranice úrokové míry u úvěrů stanovena na patnáct procent. Je sice pravdou, že před pár lety se v naší sněmovně jednalo o stanovení podobné hranice, jednání se ale odročilo. Definici lichvy mírně poupravil nový občanský zákoník z letošního roku, ale praktický dopad to mít zřejmě nebude.

Konkrétní příklad? Půjčíte si sto tisíc korun a současně podepíšete úrokovou sazbu ve výši sedmdesáti a více procent ročně.

Ohodnoťe tento příspěvek

Publikováno: 4. August, 2014

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: