Co je to RPSN?

Zkratka RPSN v zásadě znamená „roční procentní sazba nákladů“. Jedná se o číslici, která umožňuje zjistit, nakolik je nabízený úvěr výhodný či naopak. Vlastně se dá říct, že u nabídek nejrůznějších úvěrů byste se na toto číslo měli dívat jako vůbec první.

Udává totiž hodnotu všech výdajů, které budou spojené s konkrétní půjčkou, ať už je od banky či nebankovní společnosti. Podle platných právních norem jej musí společnost poskytující úvěry uveřejnit, tedy pokud nejde o mini půjčku do pěti tisíc korun včetně. RPSN není nutné uvádět ani u úvěrů s dobou splatnosti do tří měsíců.

Co vše ovlivňuje výši RPSN

Vlastně to není nic složitého, výši RPSN ovlivňuje v první řadě celková výše půjčky. Důležité je však i to, jaký splátkový kalendář jste si zvolili – jestli zaplatíte jednorázově, nebo se splácení rozloží do několika týdnů či měsíců. V případě krátkodobých půjček v hodnotě pár tisícikorun bývá RPSN pochopitelně vůbec nejvyšší. Svou roli hraje i celkový počet splátek a pochopitelně i jejich celková výše.

Důležitým faktorem, který ovlivňuje RPSN, jsou pak i další poplatky. Ať už je to poplatek za zprostředkování smlouvy, za vedení účtu, za výpis z účtu a tak podobně, tato fakta – byť do malé míry – celkové RPSN přeci jen ovlivní. RPSN se udává vždy, a to bez výjimky, v procentech a mělo by být zaokrouhleno s přesností na nejlépe jedno desetinné místo (aneb kdo je zvědavý na 12,58759 procenta, že?).

Nenechte se ošálit

Pokud RPSN konkrétní instituce neuvádí, pravděpodobně jde o reklamní trik. V takovém případě ale lze využít pomocnou ruku kalkulačky pro výpočet RPSN, která je dostupná na vybraných webových stránkách. Zadáte pár základních údajů o půjčce a hned se dozvíte, jak vysoké by mělo být RPSN tentokrát.

A konkrétní příklad? Dejme tomu, že si v bance půjčíte 200 tisíc korun s dobou splatnosti v řádu celkem pěti let. Měsíční splátka sice vyjde na čtyři a půl tisíce, ale RPSN je poměrně nízké – nedosahuje ani čtrnácti procent.

Co je to RPSN? 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Publikováno: 1. August, 2014

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: