• Články »
  • Do registru dlužníků spadnete, i když jen projevíte zájem o půjčku

Do registru dlužníků spadnete, i když jen projevíte zájem o půjčku

Opozdili jste se s platbou za mobil nebo jste zažádali o půjčku?

Žádáme-li o půjčku, často je součástí žádosti i nezbytné prověřování. Během něho se mohou banky zaměřit nejenom na výši našeho příjmu, nebo náš majetek, ale také si prověří naši platební morálku. A k tomu slouží registry dlužníků. Ty jí totiž mohou říci, jak dobře jsme spláceli některé naše úvěry v minulosti, nebo jak jsme plnili řadu jiných závazků.

Jaké registry bývají nejpoužívanější?

Samozřejmě registr není pouze jeden jediný, a tak poskytovatelé úvěrů mají hned několik možností, jak si nás prověřit. Mezi ty tři základní, které jsou využívány nejčastěji, patří:

  • Solus
  • Nebankovní registr klientských informací – NRKI
  • Bankovní registr klientských informací – BRKI

Samozřejmě přehled by mohl obsahovat i několik dalších, ale z hlediska využívanosti a z hlediska kompletního náhledu na naši finanční morálku bankám a nebankovním společnostem velmi často stačí kombinace právě těchto tří.

Existují i nic neříkající registry

Navzdory výše uvedenému je třeba upozornit ještě na registr další, který nese název Centrální registr dlužníků, a má označení CERD. Ačkoliv se tváří jako registr doplňující výše uvedenou trojici, často žádné objektivní nebo dokonce důvěryhodné informace nenabídne. Banky samotné k němu nepřihlížejí vůbec, a pokud my sami máme zájem o výpis z něho samotného, je třeba se připravit na poplatek v řádech 200 – 2 000 Kč. Přesto se ale nic nového nedozvíme, jelikož žádná z větších institucí do něho údaje o klientech neposílá.

Jak se do registru můžeme dostat?

To nejdůležitější, co nás samozřejmě zajímá nejvíce, to je fakt, jak se do standardního registru můžeme dostat. Obecně je to jednoduchým způsobem, a to v případě, kdy včas neplatíme své závazky. Jakékoliv naše provinění totiž do registru banky zašlou. Stejně tak ho ale zasílají i stavební spořitelny, nebankovní společnosti, nebo leasingové společnosti.

Vše poté doplňují i běžné komerční subjekty, jejichž služeb využíváme – třeba dodavatelé energii, ale také velkoobchody, nebo mobilní operátoři. Stačí tedy mít potíže s pravidelnou platbou, a informace již putuje do jednoho ze zmíněných registrů.

Souhlas s uvedením dáváte již v době žádosti

Co je také poměrně velkým negativem registrů, konkrétně těch nebankovních, to je fakt, že je třeba souhlas se zveřejněním. Ten je třeba sepsat již při žádosti o úvěr, z čehož vyplývá jediné – již ve chvíli, kdy o půjčku žádáte, souhlasíte s tím, že vás do registru může poskytovatel uvést. A to aniž byste ještě jakoukoliv půjčku vůbec měli. Nejedná se o nic fatálního, daná instituce o vás do registru zapíše, že jste u ní zažádal o půjčku a nakonec jste si to rozmyslel nebo že vám nebyla poskytnuta z toho a toho důvodu.

Na druhou stranu je třeba dodat, že souhlas je odvolatelný. Tento fakt však ví velmi málo lidí. Pokud tedy v budoucnu plánujete půjčku, je dobré o výmaz z registru požádat ideálně již nyní. Tato možnost je ale pouze u negativního registru Solus. V registrech BRKI i NRKI vaše jménu figurovat bude.

Ohodnoťe tento příspěvek

Publikováno: 20. October, 2014

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: