• Články »
  • Finanční desatero – opravdu potřebujete půjčku?

Finanční desatero – opravdu potřebujete půjčku?

Pamatujte, že půjčka je až tou poslední možností, jak získat peníze

Finanční gramotnost je něco, co ve školách bohužel nevyučují. Matematiku sice zvládne každý, ale v praxi pak čísla pro mnoho lidí znamenají katastrofu. Finanční gramotnost zahrnuje znalosti, jež člověku umožní porozumět financím a nakládáním s nimi v různých životních situacích. Vypůjčené peníze nemusí být vaši noční můrou, pokud se budete držet zásad bezpečného nakládání s penězi, dluhová propast nemusí být vaše strašidlo. Z tohoto důvodu jsme pro vás připravili finanční desatero, kterého je vhodné se držet v každodenním životě. Obzvlášť pak, když si chcete peníze vypůjčit. Ještě než se zadlužíte, věnujte následujícím řádkům trochu svého času.

Finanční desatero pro každý den

Mějte neustálý přehled

Stáhnout si tabulku příjmu a výdajů z internetu zvládne už malé dítě. Dělejte si evidenci příjmů a všech vašich výdajů. Jedině tak naleznete díry, kudy finance zbytečně protékají. Mnoho lidí nakupuje hlouposti a na konci měsíce netuší, kam se peníze ztratily. Budete-li mít přehled o své finanční situaci, lépe si spočítáte, zda jste schopni splácet půjčku, v jakém měřítku i časovém horizontu.

Vytvořte si rezervy pro nečekané události

Rozhodně není příliš moudré žít z ruky do pusy. Snažte si vytvořit nezbytnou finanční rezervu. Už slyšíme, jak namítáte, že není z čeho. Chodíte do práce a platíte za MHD, benzín, platíte nájem, telefon apod. Proč neplatit za tu dřinu i sami sobě? Myslíte, že si to nezasloužíte? Odložte si z každé své výplaty něco bokem s tím, že je to vaše odměna. Pokud byste museli koupit léky nebo nové boty – někde na to peníze seženete. Proč si tedy nedávat bokem něco sami pro sebe? Tato rezerva umožní, že si nebudete muset příště půjčovat.

Je půjčka skutečně tak nutná?

Přiznejme si, že ne vše co nakupujeme je nutností. Mnohdy se jedná pouze o touhu. Nový mobilní telefon, televizor či nákladná dovolená se rozhodně neřadí do nutností. Přehodnoťte své priority i několikrát za sebou, když to bude potřeba.

Beru, co se naskytne

Vzít si první půjčku, která se naskytne je hloupý krok. A hloupé kroky vedou k svízelným situacím. Než přikročíte k půjčce, která je skutečně nezbytná, zjistěte si podmínky a veškeré podrobnosti o produktu, poskytovateli, úrocích, splátkách, předčasném splacení, pojištění při neschopnosti splácet a mnoho dalšího. Nejeden hrdina už přišel o střechu nad hlavou.

Sledujte recenze

Než si půjčíte peníze, sledujte recenze a zkušenosti lidí, kteří si půjčili už před vámi. Jestliže úvěrová společnost nepůjčí peníze jen tak každému, je to dobré znamení, že daná společnost lpí na tom, aby se její klienti nedostali zbytečně do tíživé situace.

Buďte čestní

Rozhodně nikde nezatajujte skutečné informace. Základním stavebním kamenem každé bezpečné půjčky jsou pravdivé informace. Tvrdit, že jste momentálně sice bez práce, ale za týden nastoupíte, pokud je nové zaměstnání v nedohlednu, by se mohlo vymstít. Rovněž netvrďte, že nesplácíte žádné další úvěry, jestliže nyní plavete po krk v dluzích. Lepit jednu půjčku druhou vůbec nic neřeší.

Trochu matematiky a logiky neuškodí

RPSN (roční procentní sazba nákladů) udává procentní podíl z dlužné částky, jež musí spotřebitel zaplatit za období 1 roku v souvislosti se splátkami. Zahrnuje poplatky, úroky i další náklady související s pořízením úvěru. Sledujte i dodatky a smluvní pokuty. Nebojte se ptát, když něčemu nerozumíte. Líná pusa = učiněné neštěstí. Podepisujte pouze takovou smlouvu, které do puntíku rozumíte. Klidně si vezměte tolik času, kolik potřebujete a poraďte se i s dalším odborníkem.

Neschopnost splácet řešte hned

Nečekejte, že vám někdo promine pozdní splátky nebo dokonce zatajování sama sebe. Mnohem lepšího přístupu a rozumného řešení se dočkáte, když na rovinu řeknete, že jste ve svízelné situaci. Pokud instituce, jež vám peníze půjčila, uvidí snahu řešit vzniklou situaci, bude se vám snažit vyjít vstříc a hledat kompromis.

Nenechte se zlákat na reklamu

Reklamy typu „nabízíme nízký úrok“ se většinou netýkají obyčejných smrtelníků a už neuvádějí, jaké krkolomné podmínky musíte dál splňovat. Věřte, že není všechno zlato, co se třpytí. U reklamních kampaní to platí obzvlášť. Jakmile přijde na řadu splátka se všemi poplatky, budete se divit, odkud se rázem vzala ta cifra, případně bude jednou z podmínek založení nového účtu apod.

Kdy si nikdy půjčku nebrat

Žádnou půjčku ani nákupy na splátky neberte v případě, že již někomu děláte ručitele a nemáte přehled o jeho finanční situaci. Vystavujete riziku sebe i svou rodinu. Taktéž se jakýmkoliv nákupům na splátky vyhněte, když už splácíte jiný úvěr a měsíčně vám nezbývá nic na odkládání rezervy.

Na závěr: Máte-li již nějaké dluhy, nikdy je nepodceňujte a snažte se mít vše pod kontrolou. Vždy pečlivě zvažte, zda je půjčka nutná. Pokud k ní přistoupíte, zjistěte si maximum informací o produktu i společnosti, jež půjčku nabízí.

Zdroj obrázku: iosphere na FreeDigitalPhotos.net

Finanční desatero – opravdu potřebujete půjčku? 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Publikováno: 26. November, 2015

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: