Jak se liší úrokové sazby u jednotlivých typů úvěrů?
Úrokové sazby jsou u všech typů úvěrů jiné. Dnes si je trochu popíšeme
Vybíráme-li půjčku, hledíme v první řadě především na její výhodnost. Tedy na to, jak vysoká je výše úrokových sazeb. Jelikož na trhu existuje celá řada úvěrových produktů, existují i různé úrokové sazby, které jsou pro daný segment typické. Podívejme se proto na současný přehled toho, jak velký úrok nás v rámci různých půjček vlastně čeká.
Bankovní půjčka
Ta je dnes doporučována nejvíce, jelikož je spojena s aktuálně nejnižšími úrokovými sazbami, které na našem trhu jsou. Jejich výše se odvíjí hlavně od konkrétní banky, jelikož zde je jejich politika různá. Máme-li být konkrétnější, potom úroky v bankovním segmentu začínají na sazbě okolo 6,9 procenta, čímž se může pyšnit třeba Air Bank, stejně jako Zuno. Jedná se o jedny z nejnižších sazeb na trhu. U ostatních bank může tato konkrétní sazba o několik procentních bodů vyrůst. Standardem bankovního úvěru by mělo být vždy to, aby se nacházel pod hranicí 10 procent.
Když se na úrokové sazby podíváme konkrétněji, neměli bychom zapomínat na to, že jsou vykoupeny důkladnějším prověřováním. Příjem, bonita, finanční minulost nebo zaměstnání. To jsou parametry, podle kterých jsme hodnoceni. Pozor také na to, zda je výše daného úroku něčím podmíněna. Mnohdy to může být povinnost hradit všechny splátky v termínu, nebo povinnost vzít si již připravenou kombinaci půjčky, kterou nám nachystala banka.
Běžná nebankovní půjčka
Ta je dnes alternativou k půjčce bankovní. Je to dáno hlavně tím, že má mnohem benevolentnější podmínky samotného získání. Jelikož nás více zajímá výše úrokových sazeb, zaměříme se přímo na ně. I zde platí, že zde máme možnost najít společnosti s nižším, ale i vyšším úrokem. Jelikož nás samozřejmě zajímá ten nejnižší, tak zde sazby začínají na hodnotě stejné, jako je tomu u bank. Jedná se o sazbu 6,9 procenta. Zapomínat však nesmíme na to, že té je dosaženo také nutností pravidelných splátek, nebo i tím, že nám jsou jednotlivé splátky vráceny a odpuštěny. Vlivem toho dojde k výslednému přepočtu a úrok skutečně vyjde přesně takový. Příkladem daných společností je třeba Cofidis, stejně jako Cetelem.
Obecně je však segment běžných nebankovních půjček spojený s vyššími sazbami, které velmi často přesahují desetiprocentní hranici. Příkladem může být Home Credit se sazbou od 13,9 procenta, která už nebankovní segment poměrně dobře reprezentuje.
Jak je na tom spotřebitelský úvěr?
Na něho bychom rozhodně neměli zapomínat, jelikož ve světě půjček jde o určité specifikum. Jedná se totiž o půjčku účelovou, v rámci které získáme peníze na konkrétní věci. Může se jednat třeba o:
- Elektroniku a domácí spotřebiče
- Vybavení domu nebo bytu
- Osobní automobil
Vlivem toho sice musíme dokládat konkrétní účel, ale na druhou stranu máme možnost dosáhnout na výhodnější sazby. A to proto, že danou koupenou věcí svým způsobem za půjčku i částečně ručíme. Začneme-li v segmentu nebankovním, potom zmiňme třeba společnost Cetelem s úvěrem na auto nebo bydlení, který začíná na hodnotě 6,9 procenta. Dotkneme-li se segmentu bankovního, může zde dominovat třeba ČSOB s půjčkou na bydlení, u které úroková sazba začíná na hodnotě 5,9 procenta.
Kontokorent
I ten bychom mohli označit jako typ úvěrového produktu. Je spojený s možností přečerpání našeho bankovního účtu, a to do mínusu. Je tedy jasné, že k dispozici je výhradně u bank jako takových. Podíváme-li se na výše úrokových sazeb, je určitě třeba říci, že jsou oproti standardním bankovním půjčkám vyšší. Na druhou stranu je zde možnost jednoduššího získání, ale i nárazového čerpání. V rámci nejlepších nabídek se tak můžeme setkat s Fio bankou, která úročí tento úvěr sazbou od 14,3 procenta, nebo s bankou Era, která nabízí úrok 17,9 procenta. Jak je patrné, sazby začínají okolo hranice patnácti procent a není výjimkou, pokud přesáhnou i hranici 20 procentních bodů. Takovým příkladem může být Raiffeisen Bank.
Mikropůjčka
Tento segment je dnes tím skutečně nejsložitějším. Proto jsme si ho nechali nakonec. Jedná se o úvěr nebankovní, který je spojený spíše s krátkodobou finanční pomocí, než s financováním větších výdajů. A tomu také odpovídá jeho charakteristika, ale i úroková sazba. Pokud začneme tou klasickou, potom u většiny poskytovatelů čekejme sazbu okolo třiceti procent. Nikoliv však za rok, ale za pouhý měsíc, po které peníze máme. Platí tedy, že za půjčených 10 000 Kč zaplatíme u řady společností i 3 000 Kč. Je to sazba poměrně obvyklá, naštěstí ale není jedinou.
Postupně se začínají objevovat i společnosti, které úrokovou sazbu snižují na přijatelnou úroveň. Příkladem je Japonská půjčka, dříve nazývaná jako ClickCredit. V tomto případě mluvíme o úroku v řádech jednotek procent měsíčně, jelikož za půjčenou tisícikorunu zaplatíme navíc jenom okolo třiceti korun. Poslední možností na trhu s mikropůjčkami je využití první půjčky zdarma. Zde je úrok nulový. Ačkoliv se to zdá jako velké pozitivum, je třeba počítat s tím, že občas jsme omezeni částkou i termínem splatnosti, nehledě na to, že to musí být naše první žádost u daného poskytovatele.
- výhodná krátkodobá půjčka
- peníze velmi rychle
- transparentní podmínky
Výše půjčky:
1 000 – 10 000 Kč
Důležité je nenaletět
Úroky tedy máme předběžně zmapovány, díky čemuž se i vy lépe zorientujete v současném světě půjček. Vždy doporučujeme vybírat jak nejnižší úrok, tak hledět i na další podmínky, které by mohly být spojeny třeba s poplatky, nebo povinným pojištěním. Obojí může půjčku nezávisle na úrokové sazbě zdražovat.
Publikováno: 19. January, 2016