P2P půjčky mají první problémy

V době, kdy koncept P2P půjček přišel na náš trh, došlo hlavně k vyzdvihování této možnosti, která měla nabídnout hlavně výhodné a lépe dostupné úvěry. Nyní se však náhled na tento segment lehce mění. Je to dáno tím, že se začínají objevovat první stížnosti. S čím konkrétně souvisí?

Podněty prošetřuje ČOI

Právě na tuto instituci dorazily první stížnosti, které se týkají samotných smluv. Ty jsou nyní ve fázi prověřování, jelikož je velmi pravděpodobné, že Česká obchodní inspekce prověřování tohoto případu odloží. Důvod je jasný. Jejím úkolem je prověřování pouze vztahů mezi podnikatelem a spotřebitelem. V případě peer to peer půjček se jedná o vztah mezi dvěma spotřebiteli. Tedy podobný, jako když si půjčíte od někoho z vašich přátel. Zde však vystupují anonymní soukromí investoři, kteří nabízejí peníze žadatelům.

Zatím bez právních úprav

Možným rizikem může být také to, že aktuální právní řád tento segment zatím nijak výrazně neupravuje a tak se řídí standardními zákony. Přesto došlo k tomu, že na danou oblast dohlíží alespoň Česká obchodní inspekce, která chce předcházet případným komplikacím. V plánu je však novela zákona, která by se vztahovala i na tento segment úvěrů a jasně by tak upravila několik právních vztahů, které se dnes řídí hlavně živnostenským zákonem a zákonem o spotřebitelském úvěru.

Pozor na vložené peníze

Drobným problémem těchto půjček je také, že samotní věřitelé zde nemají záruku spojenou s Fondem pojištění vkladů. Ten je dnes spojený pouze s bankami a tak do něho zprostředkovatelé P2P nepřispívají. Nemohou tak v případě potřeby nabídnout ani možné odškodnění. I to může být v budoucnu pro některé zájemce o investování peněz rizikem, které budou muset podstoupit. Zatím je však konkrétních stížností minimum. Je to dáno i tím, že peer to peer půjčky u nás stále nejsou tolik rozšířené.


Další články

Půjčka na dárky – jak vybrat tu skutečně správnou?

Půjčky lze využít různými způsoby. Ideální je, pokud nám majetek financovaný půjčkou stále slouží i potom, co ji splatíme. V takovém ...
Read More

Půjčka na rekonstrukci? Pomůže vám nejenom hypotéka

Když se rozhodnete rekonstruovat, tedy zvelebit si své stávající bydlení, máte na výběr několik úvěrových produktů. Kromě těch neúčelových se ...
Read More
P2P půjčky mají první problémy 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Publikováno: 4. August, 2015

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Nebankovní půjčky

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: