• Články »
  • Poskytovatelé půjček hrají na psychiku – vydělávají na tom, co nechcete

Poskytovatelé půjček hrají na psychiku – vydělávají na tom, co nechcete

Také vám často přijde, že vyřízení samotné půjčky přijde delší, než je nezbytně nutné? Důvodem nemusí být skutečně jenom nezbytné postupy, ale i záměrné protahování. To bylo potvrzeno i v nezávislém testu, v rámci kterého došlo ke kontrole hned sedmnácti poskytovatelů. Jak z bankovního, tak i nebankovního segmentu. Test se však soustředil i na řadu jiných věcí.

Proč je celé vyřízení protahováno?

Důvod toho je samozřejmě jednoduchý. Snaha o to nabídnout klientovy třeba jiný produkt. Ten sice má právo vybrat si jakoukoliv půjčku, ale samotný poskytovatel s ní může spojovat zdlouhavé vyřízení a také složitý proces prověřování. Tím tak vědomky, ale mnohdy i cíleně tlačí své klienty do zcela jiných produktů. Třeba do méně výhodnějších kreditních karet. Je to zkrátka psychologická hra, kdy pro klienty výhodnější produkty mají více složitých kroků, aby se jim lidé raději vyhýbali.

Prodlužování může přijít i ve chvíli, kdy odstoupíte

To stejné může platit ve chvíli, kdy již půjčku máte, ale odstoupíte v zákonné čtrnáctidenní lhůtě, nebo v třicetidenní garanční, kterou někteří poskytovatelé mají. I zde řada z nich přichází se zdlouhavým schvalováním vašeho odstoupení, které se může protáhnout i na týden. A výsledek? Odstoupit sice můžete, ale za daný týden zaplatíte úroky navíc. I takto zkrátka mohou někteří poskytovatelé úvěrových produktů vydělávat. Problém je ten, že vám nezbývá nic jiného, než naúčtované úroky zkrátka zaplatit.

Nejčastější problém – smlouva

Psychologie rozhodně funguje i v rámci dalšího nešvaru. Pokud se pevně rozhodneme k určitému úvěru bez ohledu na délku vyřízení, je nám předložena smlouva. Mnohdy u nás doma, nebo na pobočce. K čemu jsme tlačeni tentokrát? K okamžitému podpisu. I zde je důvod jasný, a to snížení rizika odmítnutí. Málokterý poskytovatel totiž chce, aby si klient vzdal smlouvu domů na prostudování. Hrozí totiž riziko, že ho ve smlouvě něco zarazí a on odmítne. Navíc při osobním jednání může dát zaměstnanec jasně najevo, že pokud se klienti dostali v celém procesu až sem, je škoda odmítnout. Zkrátka na ně jednoduše tlačí.

K úvěru získáte věci, které nepotřebujete

Souvisí to nejenom s prodlužováním samotné lhůty, ale i s tlačením na to, abyste podepsali co možná nejrychleji. O čem je řeč? O různých věcech, které vám jsou k úvěru přidány a které vlastně vůbec nemusíte potřebovat. O co se jedná? U banky je to třeba automatické otevření běžného účtu, ze kterého dokonce máte povinnost půjčky splácet. Stálicí v této oblasti jsou také různé druhy pojistek, které jsou automaticky přidány, a jejich cena se promítne ve výši splátky. Některé nebankovní společnosti jdou dokonce až tak daleko, že vám k vašemu úvěru automaticky nachystají a pošlou kreditní kartu, abyste z ní mohli peníze v budoucnu čerpat. Proč? Jelikož i to bude spojeno s nemalým úrokem.

Poskytovatelé půjček hrají na psychiku – vydělávají na tom, co nechcete 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Publikováno: 30. July, 2015

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: