• Články »
  • Přichází novela zákona o spotřebitelském úvěru

Přichází novela zákona o spotřebitelském úvěru

Nový zákon významně posílí postavení spotřebitele

Splácíte úvěr nebo přemýšlíte, že si vezmete půjčku? Pak vás zcela určitě budou zajímat novinky týkající se úvěrů. Do teď se za předčasné splácení úvěru musel většinou uhradit poplatek nebo to nešlo vůbec. S tím je však konec. Nově budou mít spotřebitelé možnost svůj dluh splatit kdykoliv. Za jakých podmínek se dozvíte v dnešním článku.

Nový zákon rovněž výrazně omezuje sankce za neuhrazení splátky úvěru včas. Další změna vyplývá ze snahy zamezit zadluženosti. Půjčku si jen tak lehce nesjedná každý. Posílí se odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru.

Přichází novela zákona o spotřebitelském úvěru

Vláda vyrazila do boje s lichvou

“Jedná se o klíčový krok v boji s lichvou. Návrh schválený vládou se týká všech poskytovatelů půjček pod ČNB” uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Úvěr bude moci podle zákona věřitel poskytnout pouze tomu, kdo jej bude schopen ze svých výdělků bez potíží splácet. Neprověří-li poskytovatel tuto schopnost, bude smlouva o úvěru neplatná. Spotřebitel tak nebude muset hradit žádný úrok a získá zpět již zaplacené úroky. Jistinu následně splatí dle svých možností.

Hradit závazky včas se však vyplatí

V případě prodlení spotřebitele se splácením úvěru bude mít podle návrhu poskytovatel nárok na náhradu účelně vynaložených nákladů souvisejících s vymáháním dluhu. Zákonný úrok z prodlení 0,1 % denně z dlužné částky (nyní je až 0,5 % denně). V případě pozdní splátky by mohl celkově poskytovatel naúčtovat penále se smluvní pokutou pouze do 70% z výše úvěru. Maximálně však 200 tisíc korun. Například ze 100 tisíc Kč by klient zaplatil až 70 tisíc Kč.

Co když už úvěr čerpám?

Jestliže již úvěr spotřebitel čerpá a dostane se do platební neschopnosti, bude od platnosti tohoto zákona také pod jeho ochranou. Finanční společnost bude moci naúčtovat nejvýše 70% z půjčené částky. Pokud se rozhodne dluh splatit dříve, bude mít poskytovatel právo jen na účelně vynaložené náklady, jež mu v souvislosti s předčasným splácením úvěru objektivně vzniknou. Výjimečně – tedy v těžkých životních situacích (dlouhodobá nemoc apod.), bude předčasné splácení úvěru na bydlení úplně zdarma.

Vstoupit v účinnost by měl tento zákon během 1. pololetí v roce 2016.

Foto: pixabay.com

Přichází novela zákona o spotřebitelském úvěru 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Publikováno: 4. December, 2015

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: