• Články »
  • Proč je RPSN u krátkodobých půjček nesmysl?

Proč je RPSN u krátkodobých půjček nesmysl?

Různých půjček je na našem trhu na několik desítek. Ne všechny jsou ale stejné, a tak jako klienti máme na výběr ze skutečně bohatého výběru. Aby nám však současné zákony ulehčily výběr, zavedli pro úvěrové společnosti a banky povinnost uvádět konkrétní RPSN. Na jednu stranu je to určitě chvályhodné nařízení, ale na druhou stranu je v některých případech zcela kontraproduktivní. A to například kvůli tomu, že může dosáhnout i několikatisícových hodnot, a přitom půjčka jako taková je výhodná.

Problémem jsou krátkodobé mikropůjčky

A kde právě RPSN vychází v nesmyslných hodnotách? Jsou to ony oblíbené mikropůjčky, půjčky před výplatou, krátkodobé půjčky a další produkty, které mají jeden jediný cíl – půjčit klientům částku v řádech několika tisíců korun, a to na dobu maximálně jednoho měsíce. A i taková půjčka poté musí splňovat ono zákonem dané nařízení, a musí tedy uvádět to, jaké je RPSN konkrétně. A kdo již o takovou půjčku někdy žádal, ten jistě ví, že jeho výše je naprostý nesmysl.

RPSN u krýtkodobých půjček

RPSN u krátkodobých půjček

Pojďme na konkrétní příklad

Nejlépe si celou situaci samozřejmě vysvětlíme na konkrétním případu, kdy si půjčíme 1 000 Kč, a po týdnu jsme nuceni vrátit sumu ve výši 1 100 Kč. Jednoduchým výpočtem si tedy odvodíme, že přeplatíme pouze stokorunu, což není nic nevýhodného, právě naopak.

Pokud bychom ale při žádosti o půjčku nepoužívali selský rozum, ale hleděli pouze na RPSN, doslova se zděsíme. To by totiž nevycházelo v jednotkách, desítkách, stovkách nebo tisících procent. Konkrétní vypočítané RPSN by totiž činilo 14 299%. U standardních půjček naprosto likvidační sazba, ale u tohoto typu pouhý nesmyslný výpočet z důvodu nutného přepočítávání.

Důvodem je přepočet na rok

Tyto hodnoty vycházejí pouze proto, že jsou úvěrové společnosti povinné přepočítávat RPSN právě na onu roční lhůtu, která je běžná u většiny standardních půjček. U všech, které jsou na kratší dobu, vychází toto číslo v naprosto nesmyslných číslech. Stejný paradox, jako kdyby půjčovny čehokoliv museli uvádět ceny s přepočtem na jeden celý rok, a nikoliv ceny konkrétní. Této komplikované situaci samozřejmě nahrává i poměrně složitý výpočtový vzorec. Ten funguje v pozadí systémů zcela automaticky. A zatímco u půjčky na rok a více je standardním a běžným ukazatelem, u každé krátkodobé je cifrou, na kterou není dobrou volbou se dívat, jelikož nám nic neřekne.

Uvažujme raději vlastní hlavou

Jak tedy z daného problému ven? Pravděpodobně nijak, jelikož tato povinnost bude i u krátkodobých půjček platit i nadále. Klienti tak místo dané cifry zkrátka musí více použít vlastní hlavu, jelikož díky ní si tak mohou sami říci, zda se jim daný úvěr vyplatí, nebo nikoliv. Většina společností právě z tohoto důvodu již v době samotné žádosti konkrétně uvádí, kolik bude nutné vrátit a samozřejmě i do jakého termínu.

 

Proč je RPSN u krátkodobých půjček nesmysl? 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Publikováno: 8. October, 2014

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: