• Články »
  • Půjčka na auto? Je výhodnější leasing nebo úvěr?

Půjčka na auto? Je výhodnější leasing nebo úvěr?

Duel – leasing versus spotřebitelský úvěr

Ne každý má při koupi nového vozu našetřeno tolik, aby mohl uhradit celou jeho kupní cenu. V tu chvíli tedy přichází na řadu otázka, jaký zvolit úvěrový produkt, abychom takzvaně přeplatili co možná nejméně. V tomto směru jsou na trhu dvě hlavní možnosti. Jednou z nich je hlavně u firem oblíbený leasing, a druhou je úvěr. Ten může být spotřebitelský, či se může jednat třeba o americkou hypotéku, nebo běžnou neúčelovou půjčku.

Výhody a nevýhody leasingu

Pokud začneme leasingem, tak ten dnes využívají především firmy, a to z toho důvodu, že jim bez problémů umožní získat i několik vozů. Z hlediska získání a samotných podmínek je totiž stoprocentně nejvýhodnější, a tak vše může proběhnout rychle a jednoduše, a to bez složitého ověřování bonity. Tím se tak leasing stává skvělou možností i pro toho, kdo má nižší příjem, nebo potíže s jeho dokládáním.

Na druhou stranu má tato varianta i své nevýhody. Tou hlavní je jistě fakt, že vůz po dobu splácení nepatří vám, ale leasingové společnosti. To znamená problémovější vyřizování formalit v případě nehody nebo krádeže. Samozřejmě obojí často kryje pojišťovna, ale konkrétní výše pojistky bývá stanovena úvěrovou společností a tak zkrátka nemáme možnost vybrat tu nejvýhodnější.

Další nevýhodou mohou být pevně stanovené splátky, a to v rozmezí 3 – 7 let. Takto to u tohoto typu úvěrového produktu nařizuje zákon. A pokud už je o penězích řeč, je často třeba počítat s poplatkem za uzavření, či předčasné ukončení smlouvy.

Výhody a nevýhody úvěru

Tou hlavní výhodou v tomto případě je jistě to, že vůz je od chvíle koupě naším majetkem. Uzavřeme si tak na něho libovolné pojistky, bez nutnosti brát ohledy na úvěrovou společnost. Často máme možnost zvolit si konkrétní výši nebo termíny splátek, či mít možnost vůz v případě finančních problémů prodat, a ze získaných peněz doplatit dlužnou částku.

Co je však poměrně velkým negativem, to je samotný schvalovací proces. Jelikož vůz je ihned váš, nemá banka či nebankovní společnost v ruce nic, čím teoreticky ručíte. I proto více zkoumá vaši bonitu. Často tak může vyžadovat i ručitele, nebo ručení jiným majetkem. Na druhou stranu je ale třeba říci, že mnoho úvěrových společností se kryje alespoň tím, že si ponechává velký technický průkaz u sebe, a zasílá ho klientům pouze v souvislosti s nutnou technickou prohlídkou.

Která možnost je lepší?

Obecně by se tedy dalo říci, že výhodnější variantou je úvěr, jelikož leasing může vyjít v souvislosti se všemi poplatky dráž. Na druhou stranu svou roli ale hrají také konkrétní úroky, které mohou i druhou variantu ještě o něco zvýhodnit. Přesto u klasického úvěru platí, že jsme víceméně svým pánem a pánem našeho vozu, což je velmi podstatné plus do budoucna.

Ohodnoťe tento příspěvek

Publikováno: 16. October, 2014

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: