• Články »
  • Registr dlužníků – detailní informace a jména

Registr dlužníků – detailní informace a jména

Obecně by se dal každý registr dlužníků definovat jako databáze, ve které jsou uvedeny nejenom fyzické osoby, ale samozřejmě také firmy nebo živnostníci, kteří mají nebo měli problém s řádným splácením svých závazků. Může se jednat nejenom o nesplacené půjčky, ale i o různé nesplacené závazky, jako platby za telefon a další služby.

Tyto registry dlužníků pomáhají především bankám a nebankovním společnostem k tomu, aby lépe prověřili své klienty. Tím, že nejsou uvedeni v bankovních registrech, se stávají bezproblémovými klienty, a často mohou získat mnohem výhodnější podmínky než ti, kteří v nich uvedeni jsou. V mnoha případech je dokonce podmínkou, aby žadatel o půjčku v registrech dlužníků nebyl uveden.

Hodnocení: 100%

  • flexibilní půjčka
  • půjčka přímo na míru
  • peníze velmi rychle

Výše půjčky:
500 – 4 500 Kč

Kolik těch registrů vlastně je?

Registrů existuje hned několik. Jedním z těch nejznámějších je jistě Solus, který také patří k nejvyužívanějším. V něm figurují nejenom jména fyzických osob, ale i firem. Zjistit, zda se v tomto registru nenacházíme i mi sami je poměrně snadné. Sice nejsou tyto informace běžně k nahlédnutí, ale máme možnost podat si žádost k tomu, aby nám byl výpis naší osoby zaslán. To lze buď běžnou poštou, nebo prostřednictvím SMS zprávy. Nutno však říci, že je to zpoplatněno, a to v závislosti na tom, jakou formu výpisu zvolíme.

Solus však určitě není jediným registrem. Tím druhým, který je taktéž poměrně hojně využívaný, je takzvaný Centrální registr dlužníků. Jeho výhodou je určitě to, že čerpá data z celé řady dalších registrů, a stává se tak velmi objemnou databází. Registrace do něho je zdarma, a to jak pro fyzické osoby, tak i pro podnikatele. Ti tak mohou nahlížet do údajů, které se k jejich osobám a k jejich případným nesplaceným závazkům vztahují.  Samozřejmě i v tomto případě je nutné uhradit drobný poplatek, který právě toto nahlížení umožní.

Zatímco dva výše uvedené jsou především bankovními registry, byly zřízeny i ty nebankovní. Zde je třeba určitě také představit dva z největších – tedy mimo již těch zmíněných. Tím jedním je Nebankovní registr klientských informací, který označuje zkratka NRKI, a tím druhým je potom právě zmíněný Solus. Tento název vznikl právě díky začínajícím písmenům celého názvu, který zní Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům.

Samozřejmě se nejedná o jediné registry, které se při výpočtu bonity klienta využívají. Existuje i celá řada dalších. Určitě je dobré zmínit například Centrální registr úvěrů. Ten je určen hlavně samotným bankám, a o jeho samotnou správu se stará Česká národní banka. Dalším registrem, který slouží k výměně klientských informací, patří Bankovní registr klientských informací, který je znám pod dvěma zkratkami, a to buď CBCB, nebo BRKI.

Nahlédnutí do registrů je zpoplatněno

Tyto registry jsou samozřejmě v mnoha případech provozovány online, tedy tím způsobem, aby k nim měly přístup samotné banky či nebankovní společnosti, které si bonitu klientů prověřují. Ty následně do daných registrů umisťují další osoby, které mají s placením svých úvěrů problémy. A právě na tomto způsobu veškeré registry fungují – jsou tedy založeny především na výměně zkušeností s danými lidmi. A jak bylo řečeno, některé jsou pro dané instituce přístupné zdarma, jiné za poplatek.

Důležité je v tomto ohledu také zmínit to, že figurování v registrech není věčné, a pokud svůj dluh uhradíte, jste z něho odstraněni. Samozřejmě podmínky jsou u jednotlivých registrů různé. Důležité je ono uhrazení dluhu a následně čekání určité lhůty. Ta může být někde v řádech několika měsíců, jinde i několik let. A teprve poté je jméno vaší osoby vyškrtnuto. Podnět k tomu však musí dát samotný věřitel, který vás v minulosti do daného registru sám uvedl. Většinou se však jedná o víceméně automatický proces, který u většiny tuzemských subjektů bez problémů funguje.

Registr dlužníků – detailní informace a jména 5.00/5 (100.00%) 1 vote

Publikováno: 20. January, 2014

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: