Trh nebankovních půjček čekají razantní změny

Pokud bychom měli zmapovat aktuální nebankovní trh, můžeme narazit na více než 50 000 zprostředkovatelů půjček. Samozřejmě kromě těch kvalitních a prověřených je zde velké procento těch, kteří nabízejí půjčky nevýhodné a drahé. A na ty si chce posvítit současná vláda. A to v rámci novely zákona o spotřebitelských úvěrech.

Dohled již nebude vykonávat ČOI

Aktuálním kontrolním orgánem nebankovních společností je ČOI, tedy Česká obchodní inspekce. To by se však z důvodu nedostatečné kontroly změnit a dohled by měla převzít Česká národní banka. A to především proto, že právě ona již má zkušenosti, a to s bankovním segmentem. I ona však požaduje několik úprav, a to ve spojení s tím, co by měl každý poskytovatel v první řadě splňovat. Mělo by se jednat hlavně o kapitál ve výši minimálně 2 000 0000 Kč a druhou podmínkou je pojištění odpovědnosti. Inspiraci k těmto podmínkám ČNB nemusela hledat daleko, jelikož podobně to funguje u našich slovenských kolegů.

Zmizí desítky tisíc společností

A jak by měla zákonná čistka a regulace trhu vypadat v praxi? Rozhodně tak, že ze současného počtu poskytovatelů by jich mělo zůstat jenom pár tisíc. Cesta regulace bude jasná, a to omezit takové subjekty, jež nebudou splňovat výše uvedené podmínky a kteří tak podnikají pouze na základě živnostenského jistu, bez jakéhokoliv finančního zázemí. Poslední podmínkou, která je také v úvaze, je i nutnost předložení podnikatelského plánu, dle kterého se také může rozhodnout, zda poskytovatele na trh pustit.

Nejenom pozitiva

Samozřejmě díky těmto krokům by mohlo dojít k tomu, že by na trhu zůstaly skutečně jenom ti správní poskytovatelé, kteří budou spojeni s férovými službami i podmínkami. Přesto se však dá očekávat i to, že řada těch neúspěšných bude půjčky poskytovat stále, jenom se stáhnou do „šedé zóny“, kde dnes působí například lichváři.

Ohodnoťe tento příspěvek

Publikováno: 27. May, 2015

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Nebankovní půjčky

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: