Trh nebankovních půjček čekají razantní změny
Pokud bychom měli zmapovat aktuální nebankovní trh, můžeme narazit na více než 50 000 zprostředkovatelů půjček. Samozřejmě kromě těch kvalitních a prověřených je zde velké procento těch, kteří nabízejí půjčky nevýhodné a drahé. A na ty si chce posvítit současná vláda. A to v rámci novely zákona o spotřebitelských úvěrech.
Dohled již nebude vykonávat ČOI
Aktuálním kontrolním orgánem nebankovních společností je ČOI, tedy Česká obchodní inspekce. To by se však z důvodu nedostatečné kontroly změnit a dohled by měla převzít Česká národní banka. A to především proto, že právě ona již má zkušenosti, a to s bankovním segmentem. I ona však požaduje několik úprav, a to ve spojení s tím, co by měl každý poskytovatel v první řadě splňovat. Mělo by se jednat hlavně o kapitál ve výši minimálně 2 000 0000 Kč a druhou podmínkou je pojištění odpovědnosti. Inspiraci k těmto podmínkám ČNB nemusela hledat daleko, jelikož podobně to funguje u našich slovenských kolegů.
Zmizí desítky tisíc společností
A jak by měla zákonná čistka a regulace trhu vypadat v praxi? Rozhodně tak, že ze současného počtu poskytovatelů by jich mělo zůstat jenom pár tisíc. Cesta regulace bude jasná, a to omezit takové subjekty, jež nebudou splňovat výše uvedené podmínky a kteří tak podnikají pouze na základě živnostenského jistu, bez jakéhokoliv finančního zázemí. Poslední podmínkou, která je také v úvaze, je i nutnost předložení podnikatelského plánu, dle kterého se také může rozhodnout, zda poskytovatele na trh pustit.
Nejenom pozitiva
Samozřejmě díky těmto krokům by mohlo dojít k tomu, že by na trhu zůstaly skutečně jenom ti správní poskytovatelé, kteří budou spojeni s férovými službami i podmínkami. Přesto se však dá očekávat i to, že řada těch neúspěšných bude půjčky poskytovat stále, jenom se stáhnou do „šedé zóny“, kde dnes působí například lichváři.
Publikováno: 27. May, 2015