• Články »
  • VELKÝ PRŮZKUM: Co je pro zákazníky důležité při výběru půjčky?

VELKÝ PRŮZKUM: Co je pro zákazníky důležité při výběru půjčky?

Každý z nás má samozřejmě jiné priority a požadavky, pokud si bere půjčku. Jelikož je ale většina z nás podobných, byl vytvořen unikátní průzkum, který měl za cíl zmapovat, podle čeho se lidé rozhodují, pokud si vybírají půjčku. A v mnoha směrech je třeba říci, že výsledky daného průzkumu jsou poměrně překvapující. Pojďme se na ně společně podívat.

Na co si půjčku berou nejčastěji?

Kvůli čemu si půjčku bereme

Jako první padla jasná otázka, a to důvody toho, proč si lidé půjčují. Zde jasně převažovaly velké výdaje. Prvním z nich byl nákup nového nebo ojetého auta, zatímco druhým nejčastějším důvodem byl nákup nemovitosti. Třetí důvod byl však poměrně překvapivý, jelikož zde se umístil důvod spojený s finanční tísní – hlavně tedy s nečekanými výdaji. Podíváme-li se i na opačný konec tabulky, potom si nejméně lidé půjčují v případě nedostatku peněz na konci měsíce, a v případě plánování dovolené.

Co rozhoduje při výběru té správné nabídky?

Co rozhoduje při výběru půjčky

V rámci konkrétního účelu tedy máme jasno a tak se můžeme podívat na další výsledek průzkumu – informaci o tom, co rozhoduje, než na konkrétní nabídku půjčky kývnou. Zde jasně dominuje očekávaná věc, a to nutnost porozumění danému produktu. Tedy jaký má charakter, kolik si půjčíme, jak velká je splátka, nebo kolik přeplatíme. S tím souvisí také transparentnost, která se umístila hned jako druhý důvod. To logicky znamená, že zmíněné informace by měly být co nejlépe dostupné a viditelné. Třetím častým důvodem jsou otázky týkající se bonity a toho, jakým způsobem bude prověřována. Co naopak nemá při výběru vliv vůbec, to jsou novinky na finančním trhu.

Dle čeho lidé vybírají správného poskytovatele?

Zde by se dalo očekávat, že na prvním místě logicky skončí nízké poplatky a úrokové sazby. Omyl! Tento aspekt se totiž objevil až na místě druhém. Zde stejně jako v rámci předchozí otázky opět dominují transparentní podmínky a jasně viditelné poplatky. Lidé zkrátka chtějí mít ve všem zcela jasno. Je to dáno i osvětou a stále lepší finanční gramotností mnohých Čechů. Na třetím místě se poté objevila důvěra v danou společnost. Půjčujeme si tedy u takových poskytovatelů, které známe, nebo kteří mají pozitivní reference.

Dle čeho lidé vybírají správného poskytovatele?

Co naopak na rozhodování o konkrétním poskytovateli téměř nemá vliv, to je reklamní sdělení, stejně jako případné doporučení, nebo jednoduchost žádosti. Většina lidí dá zkrátka přednost nízkým poplatkům, než jednoduchosti získání. To ostatně dokládá i fakt, že méně hledí při výběru poskytovatele i na to, zda nahlíží do registrů, nebo nás jinak prověřuje.

Jak vypadá typický žadatel o půjčku?

Důležité je také říci, že vzorek poskytnutých dat byl vyhodnocen i s ohledem na to, aby mohl být vytvořen ideální profil žadatele o půjčku. Jedná se o představitele nižší střední třídy s příjmem v rozmezí 12 000 – 24 000 Kč. Nejčastěji se jedná o člověka, který má stálé zaměstnání a dosahuje věku okolo třiceti let. Navíc se jedná o osobu, která si žádost o půjčku pravidelně rozmýšlí, jelikož jak bylo výzkumem potvrzeno, pouze 10 procent respondentů si vezme půjčku hned první den, co začnou zjišťovat informace, nebo začnou peníze potřebovat.

Kolik si lidé nejčastěji půjčují?

Poslední poměrně zajímavým faktem z hlediska tohoto průzkumu jsou informace o tom, o kolik si lidé žádají. Celých 40 procent respondentů uvádí, že to jsou menší půjčky, do 15 000 korun českých. Další výraznou částkou, která stojí za pozornost, jsou poté sumy nad 180 000 Kč, jelikož o ty má zájem dalších 28 procent respondentů. Zbývající částky, mezi těmito hodnotami tak patří mezi nejméně oblíbené. Ostatně tato čísla jasně potvrzují výše uvedená fakta o tom, na co si lidé půjčují nejčastěji.

O průzkumu:

Průzkum trhu půjček zpracovala exkluzivně pro společnost Kreditech německá výzkumná společnosti SKOPOS. Průzkum probíhal v pěti zemích (Španělsko, Polsko, Mexiko, Rusko, Česká republika). Celkem se ho účastnilo 5 000 respondentů, 1 000 v každé jednotlivé zemi včetně Česka. Účastníky průzkumu byly reprezentativní vzorky obyvatel z daných zemí. Respondenti dosáhli 18 let a v minulosti si vzali nebo připustili, že by si v budoucnu vzali půjčku online. Výzkum probíhal formou online dotazníku, jehož vyplnění zabralo cca 30 minut. První fáze průzkumu se uskutečnila během prosince 2014, vyhodnocení v prvním čtvrtletí 2015.

Zdroj: https://www.kreditech.com/

Ohodnoťe tento příspěvek

Publikováno: 17. June, 2015

Upozornění: Poslední aktualizace tohoto článku proběhla 11/02/2017. Uvedené informace již nemusí být platné. Aktuální informace naleznete vždy na stránkách poskytovatele daného produktu.

Dle novely zákona o spotřebitelském úvěru jsou všechny bankovní i nebankovní společnosti od 1.12.2016 povinné žádat doložení příjmů žadatelů o půjčku i nahlížet do registrů dlužníků. Je tak možné, že informace uvedené v tomto článku již nejsou aktuální.

This entry was posted in Články

Rychlá půjčka

Půjčka: 500 - 4 500 Kč

Splatnost: 1 - 30 dní

Půjčka bez ručitele:
Bezúčelová půjčka:
Rychlá půjčka: